Розробка уроку в 11 класі "Довкілля. Складові частини довкілля"

Поурочний план

Class 11                                                                     Date
Lesson3


Тема: Довкілля. Складові частини довкілля. (формування рецептивних граматичних навичок).
Мета:
навчальна: вивчити, повторити  та закріпити ЛО теми, навчити застосовувати їх в лексичних та граматичних структурах, повторити граматичний матеріал: активний і пасивний стан дієслів; конструкція «it as a new subject + passive».;
розвиваюча: розвивати техніку читання, навички аудіювання, комунікативні вміння учнів. Розвивати ерудицію учнів, зорову пам'ять, увагу, навички граматики та письма;
виховна: виховувати дбайливе ставлення до природи та усвідомлення важливості охорони довкілля.
Обладнання: підручник, робочий зошит,
Методи і прийоми: слово вчителя, робота з підручником, виконання вправ, ”Мозковий штурм”, «Асоціативний кущ» , індивідуальна робота, аналіз, синтез, узагальнення, робота в групах.
Хід уроку:
I.            Організаційний момент
T: Good morning!
I am very glad to see you.
What about today’s  temperature ?
Winter is wormer this year, then last one.
Is it global warming?
 Уведення в іншомовну атмосферу
  






ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
T:  Today we’ll read and speak about the problems of the environment which exist and think what we can do to prevent or solve them.
 This lesson will be devoted to the revision of passive voice sentences; what is more, you’ll learn how to use the construction «it as a new subject + passive».  So, the topic of our lesson is:
1)    Environment. Parts of Environment..

III. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання  (для перевірки домашнього завдання збира. робочі зошити наприкінці уроку).
  Повторення граматичного матеріалу.
1) Бесіда з учнями.
T: Let’s remember why we should use Passive Voice forms.
чні пригадують випадки використання дієслівних форм пасивного стану)
T: So, we use Passive Voice forms in the following situations:
— When the agent of the action is unknown:
e.g. My wallet was stolen last night. (we don’t know who stole the wallet)
— When the agent is unimportant:
e.g.The new students’ centre was completed last week. (the people who built the centre are unnecessary information for the meaning of the sentence)
When the agent of the action is obvious from the context:
e.g. I was born in March 1995. (Everyone knows that it was my mother who bore me then)
To emphasize (підкреслювати) the recipient of the action:
e.g. Only Jane was injured (потерпіла) in the accident; the remainder of the passengers were unhurt (неушкоджені). (we want Jane to be the subject of the sentence and at the beginning to emphasize her importance)
To connect ideas in different clauses more clearly:
e.g. The music was being played too loud by the students, who were finally asked to turn it down.
To make generic (загальний) statements, announcements (наголошеними), and explanations:
e.g. Something should be done about the traffic jams (пробки) in this town.

--- Sometimes a statement in the passive is more polite than in the active voice, as the following example shows:
e.g. A mistake was made.
In this case, I focus on the fact that a mistake was made, but I do not blame anyone (e.g. You have made a mistake.).
How do we form the Passive Voice?
(Пише на дошці) to be (finite form) + Past Participle
e.g. A letter was written.
Т:  Now think about your own examples.

Письмо

Впр. 1 (с. 142). P.B. (Учні ланцюжком заповнюють пропуски відповідними часовими формами дієслів активного або пасивного стану, пояснюючи їхнє вживання в кожній конкретній ситуації.).

Впр. 2 (с. 142) – P.B.( Учні ланцюжком читають речення і визначають, у якій часовій формі стоїть дієслова пасивного стану).

Впр. 3 (с. 142) – P.B.( Учні обирають одну з двох поданих дієслівних форм і пояснюють свій вибір.).


Робота в групах
Гра «What Has Happened?».
(Учні у групах по троє-четверо відповідають на мої запитання..)

T: Answer each question beginning with He/She/It has been…
— Last week, that house was on this spot looking new and beautiful. Today, it’s on the same spot without a roof and with eight broken windows. What has happened?
— The piece of cake was on a plate in the kitchen when I went to the bathroom. Now that I’m back, there is no piece of cake on the plate. What has happened?

— The police officer was smiling at 8 o’clock. Now, at eight-fifteen, he’s on the ground with blood coming out of a hole in his leg. What has happened?

Подання й відпрацювання нового граматичного матеріалу: конструкція «it as a new subject + passive».
Т: Look at the «Grammar Point» sections on page 143 and say what verbs are used in the construction «it as a new subject + passive». Give your own examples.
Can you suppose when we use this construction?
What infinitive forms are used in the construction «it as a new subject + passive»?
Вправа 4 (стор 143) – Р.В. (Учні самостійно письмово трансформують речення у конструкції з підметом it, а потім ланцюжком їх читають).

V. Домашнє завдання
І. -  Вправа 6  (стор  56 - 57) – W.В. (написати письмово).
ІІ. -  Вправа 5 (стор 143) – Р.В. (обрати та підкреслити граматично правильну структуру  ).
VI. Підведення підсумків уроку.

Т: 1. What grammar material have we revised at the lesson today?
2.What sentences did we practise to use?

Немає коментарів:

Дописати коментар